Ο ΟΡΚΟΣ ΤΩΝ ΑΘΛΗΤΩΝ

"Στο όνομα όλων των αγωνιζομένων, υπόσχομαι ότι θα λάβουμε μέρος σε αυτούς τους Ολυμπιακούς Αγώνες, σεβόμενοι και ακολουθώντας τους κανόνες οι οποίοι τους διέπουν, μέσα στο αληθινό πνεύμα της ευγενούς άμιλλας, για τη δόξα του αθλητισμού και την τιμή των ομάδων μας".

Πέμπτη, 28 Νοεμβρίου 2013

Ξιφασκία - Αγωνιστικό πρόγραμμα 2014 (Εσωτερικού)


Εγκρίθηκε από το Δ.Σ. της  Ελληνικής Ομοσπονδίας Ξιφασκίας το αγωνιστικό πρόγραμμα για το έτος 2014.

ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟΥ ΕΤΟΥΣ 2014

ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΣ
11/01/2014 Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Παμπαίδων - Παγκορασίδων
09:30 Ξ. Ασκήσεως Παμπαίδων (ΑΤΟΜΙΚΑ)
14:00 Ξ. Ασκήσεως Παγκορασίδων (ΑΤΟΜΙΚΑ)
12/01/2014 Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Παμπαίδων - Παγκορασίδων
09:30 Ξ. Ασκήσεως Παμπαίδων (ΟΜΑΔΙΚΑ)
14:00 Ξ. Ασκήσεως Παγκορασίδων (ΟΜΑΔΙΚΑ)
18/01/2014 Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Παμπαίδων - Παγκορασίδων
09:30 Ξ. Μονομαχίας Παμπαίδων (ΑΤΟΜΙΚΑ)
09:30 Σπάθη Παμπαίδων (ΑΤΟΜΙΚΑ)
14:00 Ξ. Μονομαχίας Παγκορασίδων (ΑΤΟΜΙΚΑ)
14:00 Σπάθη Παγκορασίδων (ΑΤΟΜΙΚΑ)
19/01/2014 Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Παμπαίδων - Παγκορασίδων
09:30 Ξ. Μονομαχίας Παμπαίδων (ΟΜΑΔΙΚΑ)
09:30 Σπάθη Παμπαίδων (ΟΜΑΔΙΚΑ)
13:30 Ξ. Μονομαχίας Παγκορασίδων (ΟΜΑΔΙΚΑ)
13:30 Σπάθη Παγκορασίδων (ΟΜΑΔΙΚΑ)
25/01/2014 Κύπελλο ΧΕΙΜΩΝΑ (13 ετών και άνω)
09:30 Σπάθη Ανδρών
09:30 Ξ. Ασκήσεως Γυναικών
14:00 Ξ. Ασκήσεως Ανδρών
14:00 Σπάθη Γυναικών

ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΣ
01/02/2014 Κύπελλο ΧΕΙΜΩΝΑ (13 ετών και άνω)
09:30 Ξ. Μονομαχίας Ανδρών
15:00 Ξ. Μονομαχίας Γυναικών
08/02/2014 Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Εφήβων – Νεανίδων
09:30 Ξ. Μονομαχίας Εφήβων (ΑΤΟΜΙΚΑ)
09:30 Σπάθη Εφήβων (ΑΤΟΜΙΚΑ)
14:00 Ξ. Μονομαχίας Νεανίδων (ΑΤΟΜΙΚΑ)
14:00 Σπάθη Νεανίδων (ΑΤΟΜΙΚΑ)
09/02/2014 Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Εφήβων – Νεανίδων
09:30 Ξ. Μονομαχίας Εφήβων (ΟΜΑΔΙΚΑ)
09:30 Σπάθη Εφήβων (ΟΜΑΔΙΚΑ)
13:30 Ξ. Μονομαχίας Νεανίδων (ΟΜΑΔΙΚΑ)
13:30 Σπάθη Νεανίδων (ΟΜΑΔΙΚΑ)
15/02/2014 Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Εφήβων – Νεανίδων
09:30 Ξ. Ασκήσεως Εφήβων (ΑΤΟΜΙΚΑ)
13:30 Ξ. Ασκήσεως Νεανίδων (ΑΤΟΜΙΚΑ)
16/02/2014 Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Εφήβων – Νεανίδων
09:30 Ξ. Ασκήσεως Εφήβων (ΟΜΑΔΙΚΑ)
12:30 Ξ. Ασκήσεως Νεανίδων (ΟΜΑΔΙΚΑ)


08/03/2014 Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Νέων Ανδρών – Γυναικών
09:30 Ξ. Ασκήσεως Νέων Ανδρών (ΑΤΟΜΙΚΑ)
13:30 Ξ. Ασκήσεως Νέων Γυναικών (ΑΤΟΜΙΚΑ)
09/03/2014 Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Νέων Ανδρών – Γυναικών
09:30 Ξ. Ασκήσεως Νέων Ανδρών (ΟΜΑΔΙΚΑ)
12:30 Ξ. Ασκήσεως Νέων Γυναικών (ΟΜΑΔΙΚΑ)
15/03/2014 Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Νέων Ανδρών – Γυναικών
09:30 Ξ. Μονομαχίας Νέων Ανδρών (ΑΤΟΜΙΚΑ)
09:30 Σπάθη Νέων Γυναικών (ΑΤΟΜΙΚΑ)
13:30 Ξ. Μονομαχίας Νέων Γυναικών (ΑΤΟΜΙΚΑ)
13:30 Σπάθη Νέων Ανδρών (ΑΤΟΜΙΚΑ)
16/03/2014 Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Νέων Ανδρών – Γυναικών
09:30 Ξ. Μονομαχίας Νέων Ανδρών (ΟΜΑΔΙΚΑ)
09:30 Σπάθη Νέων Γυναικών (ΟΜΑΔΙΚΑ)
13:30 Ξ. Μονομαχίας Νέων Γυναικών (ΟΜΑΔΙΚΑ)
13:30 Σπάθη Νέων Ανδρών (ΟΜΑΔΙΚΑ)
29/03/2014 Αγώνες Ανάπτυξης Παμπαίδων - Παγκορασίδων.
09:30 Σπάθη Παμπαίδων α' κατ. 8-10
09:30 Σπάθη Παμπαίδων β' κατ.11-13
09:30 Ξ. Μονομαχίας Παμπαίδων 10-13 ετών
13:30 Σπάθη Παγκορασίδων α' κατ. 8-10
13:30 Σπάθη Παγκορασίδων β' κατ. 11-13
13:30 Ξ. Μονομαχίας Παγκορασίδων 10-13 ετών

ΑΠΡΙΛΙΟΣ
05/04/2014 Αγώνες Ανάπτυξης Παμπαίδων - Παγκορασίδων.
09:30 Ξ. Ασκήσεως Παμπαίδων α' κατ. 8-10
09:30 Ξ. Ασκήσεως Παμπαίδων β' κατ. 11-13
13:30 Ξ. Ασκήσεως Παγκορασίδων α' κατ. 8-10
13:30 Ξ. Ασκήσεως Παγκορασίδων β' κατ. 11-13

25-27/4/2014  - ΑΘΗΝΑ / ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΚΥΠΕΛΛΟ ΑΚΡΟΠΟΛΙΣ ΣΠΑΘΗ ΑΝΔΡΩΝ (ΑΤΟΜΙΚΑ - ΟΜΑΔΙΚΑ)

ΜΑΙΟΣ
03/05/2014 Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ανδρών – Γυναικών
09:30 Ξ. Μονομαχίας Ανδρών (ΑΤΟΜΙΚΑ)
15:00 Ξ. Μονομαχίας Γυναικών (ΑΤΟΜΙΚΑ)
04/05/2014 Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ανδρών – Γυναικών
09:30 Ξ. Μονομαχίας Ανδρών (ΟΜΑΔΙΚΑ)
14:30 Ξ. Μονομαχίας Γυναικών (ΟΜΑΔΙΚΑ)
10/05/2014 Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ανδρών – Γυναικών
09:30 Ξ. Ασκήσεως Ανδρών (ΑΤΟΜΙΚΑ)
09:30 Σπάθη Ανδρών (ΑΤΟΜΙΚΑ)
14:00 Ξ. Ασκήσεως Γυναικών (ΑΤΟΜΙΚΑ)
14:00 Σπάθη Γυναικών (ΑΤΟΜΙΚΑ)
11/05/2014 Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ανδρών – Γυναικών
09:30 Ξ. Ασκήσεως Ανδρών (ΟΜΑΔΙΚΑ)
09:30 Σπάθη Ανδρών (ΟΜΑΔΙΚΑ)
13:00 Ξ. Ασκήσεως Γυναικών (ΟΜΑΔΙΚΑ)
13:00 Σπάθη Γυναικών (ΟΜΑΔΙΚΑ)

06/09/2014 Διεθνές Κύπελλο ΛΥΓΚΗΣΤΙΣ (έως 20 ετών) ΦΛΩΡΙΝΑ
09:30 Ξ. Ασκήσεως Νέων Ανδρών
09:30 Ξ. Μονομαχίας Νέων Ανδρών
14:00 Ξ. Ασκήσεως Νέων Γυναικών
14:00 Ξ. Μονομαχίας Νέων Γυναικών
13/09/2014 Κύπελλο Νέων Ανδρών - Γυναικών (έως 20 ετών)
09:30 Σπάθη Νέων Ανδρών
13:30 Σπάθη Νέων Γυναικών
27/09/2014 Κύπελλο Εφήβων - Νεανίδων (Έως 17 ετών) ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
09:30 Ξ. Ασκήσεως Εφήβων
14:00 Ξ. Ασκήσεως Νεανίδων

ΟΚΤΩΒΡΙΟΣ
04/10/2014 Κύπελλο Εφήβων - Νεανίδων (Έως 17 ετών)
09:30 Σπάθη Νεανίδων
09:30 Ξ. Μονομαχίας Εφήβων
14:30 Σπάθη Εφήβων
15:30 Ξ. Μονομαχίας Νεανίδων
11/10/2014 Κύπελλο ΕΛΛΑΔΟΣ (13 ετών και άνω)
09:30 Ξ. Ασκήσεως Γυναικών
09:30 Σπάθη Ανδρών
13:30 Ξ. Ασκήσεως Ανδρών
13:30 Σπάθη Γυναικών

18-19/10/2014 ΦΛΩΡΙΝΑ / ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΚΥΠΕΛΛΟ ΞΙΦΟΥΣ ΑΣΚΗΣΕΩΣ ΕΦΗΒΩΝ (ΑΤΟΜΙΚΑ - ΟΜΑΔΙΚΑ)

25/10/2014 Κύπελλο ΕΛΛΑΔΟΣ (13 ετών και άνω)
09:30 Ξ. Μονομαχίας Ανδρών
15:00 Ξ. Μονομαχίας Γυναικών

ΝΟΕΜΒΡΙΟΣ
01/11/2014 Αγώνες Ανάπτυξης Παμπαίδων – Παγκορασίδων
09:30 Σπάθη Παμπαίδων α' κατ. 8-10
09:30 Σπάθη Παμπαίδων β' κατ.11-13
09:30 Ξ. Μονομαχίας Παμπαίδων 10-13 ετών
14:00 Σπάθη Παγκορασίδων α' κατ. 8-10
14:00 Σπάθη Παγκορασίδων β' κατ. 11-13
14:00 Ξ. Μονομαχίας Παγκορασίδων 10-13 ετών
08/11/2014 Αγώνες Ανάπτυξης Παμπαίδων – Παγκορασίδων
09:30 Ξ. Ασκήσεως Παμπαίδων α' κατ. 8-10
09:30 Ξ. Ασκήσεως Παμπαίδων β' κατ. 11-13
13:30 Ξ. Ασκήσεως Παγκορασίδων α' κατ. 8-10
13:30 Ξ. Ασκήσεως Παγκορασίδων β' κατ. 11-13
15/11/2014 Κύπελλο Νέων Ανδρών - Γυναικών (έως 20 ετών)
09:30 Ξ. Μονομαχίας Νέων Ανδρών
09:30 Σπάθη Νέων Ανδρών
14:30 Ξ. Μονομαχίας Νέων Γυναικών
14:30 Σπάθη Νέων Γυναικών
22/11/2014 Κύπελλο Νέων Ανδρών - Γυναικών (έως 20 ετών)
09:30 Ξ. Ασκήσεως Νέων Ανδρών
14:00 Ξ. Ασκήσεως Νέων Γυναικών

ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΣ
06/12/2014 Κύπελλο Εφήβων - Νεανίδων (Έως 17 ετών)
09:30 Ξ. Μονομαχίας Εφήβων
09:30 Σπάθη Εφήβων
14:30 Σπάθη Νεανίδων
15:30 Ξ. Μονομαχίας Νεανίδων
13/12/2014 Κύπελλο Εφήβων - Νεανίδων (Έως 17 ετών)
09:30 Ξ. Ασκήσεως Εφήβων
14:30 Ξ. Ασκήσεως Νεανίδων

Ξιφασκία - Αγωνιστικό πρόγραμμα 2014 (Εξωτερικού)


Δόθηκε από την Ελληνική Ομοσπονδία Ξιφασκίας το αγωνιστικό πρόγραμμα εξωτερικού για το έτος 2014.

ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ ΕΤΟΥΣ 2014

ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΣ
11/01/2014 POZNAN (ΠΟΛΩΝΙΑ) / Ξίφος Ασκήσεως Νέων Γυναικών
11-12/01/2014 MOEDLING (ΑΥΣΤΡΙΑ) / Σπάθη Εφήβων – Νεανίδων
18-19/01/2014 DOURDAN (ΓΑΛΛΙΑ) Σπάθη Νέων Ανδρών - Νέων Γυναικών
17-18/01/2014 PARIS (ΓΑΛΛΙΑ) / Ξίφος Ασκήσεως Ανδρών
31/1-1/2/2014 ORLEANS (ΓΑΛΛΙΑ) / Σπάθη Γυναικών

ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΣ
1/2/2014 LYON (ΓΑΛΛΙΑ) / Ξίφος Ασκήσεως Νέων Γυναικών
7-8/02/2014 DAKAR (ΣΕΝΕΓΑΛΗ) / Σπάθη Γυναικών
14-15/02/2014 PADOVA (ΙΤΑΛΙΑ) / Σπάθη Ανδρών
21-22/2/2014 LA CORUNA (ΙΣΠΑΝΙΑ) / Ξίφος Ασκήσεως Ανδρών
21-22/2/2014 GAND (ΒΕΛΓΙΟ) / Σπάθη Γυναικών

ΜΑΡΤΙΟΣ
23/2-4/3/2014 ISRAEL/ ΠΑΝΕΥΡΩΠΑΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ JUNIORS CADETS
28/2-1/3/2014 BOLZANO (ΙΤΑΛΙΑ) / Σπάθη Γυναικών
07-08/03/2014 BARCELONA (ΙΣΠΑΝΙΑ) / Ξίφος Μονομαχίας Γυναικών
14-15/03/2014 ANTALYA (ΤΟΥΡΚΙΑ) / Σπάθη Γυναικών
16/03/2014 BEOGRAD (ΣΕΡΒΙΑ) Ξίφος Ασκήσεως Νέων Γυναικών
15-16/03/2014 VENICE (ΙΤΑΛΙΑ) / Ξίφος Ασκήσεως Ανδρών
21-22/03/2014 MOSCOW (ΡΩΣΙΑ) / Σπάθη Γυναικών

ΑΠΡΙΛΙΟΣ
03-12/04/2014 ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ JUNIORS CADETS
25-27/04/2014 ATHENS (ΕΛΛΑΔΑ) / Σπάθη Ανδρών

ΜΑΙΟΣ
2-3/05/2014 CHICAGO (Η. Π. Α.) / Σπάθη Γυναικών
24-25/05/2014 PLOVDIV (ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ) / Σπάθη Ανδρών

ΙΟΥΝΙΟΣ
07-14/06/2014 STRASBURG (ΓΑΛΛΙΑ) / ΠΑΝΕΥΡΩΠΑΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΑΝΔΡΩΝ – ΓΥΝΑΙΚΩΝ
ΑΥΓΟΥΣΤΟΣ
05-13/08/2014 SOFIA (ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ) / ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΑΝΔΡΩΝ – ΓΥΝΑΙΚΩΝ

18-19/10/2014 | FLORINA (ΕΛΛΑΔΑ) / Ξίφος Ασκήσεως Εφήβων

ΝΟΕΜΒΡΙΟΣ
03/11/2014 KIEV (ΟΥΚΡΑΝΙΑ) / Σπάθη Νέων Ανδρών- Νέων Γυναικών
09/11/2014 ΛΟΥΞΕΜΒΟΥΡΓΟ / Ξίφος Ασκήσεως Νέων Γυναικών

29/11/2014 DORMAGEN (ΓΕΡΜΑΝΙΑ) / Σπάθη Νέων Ανδρών- Νέων Γυναικών

Ίδρυση Σχολής Προπονητών Ξιφασκίας Γ' Κατηγορίας


Η Γενική Γραμματεία Αθλητισμού με Αρ. Πρωτ.: 31169 /5-11-2013 Ιδρύει την Σχολή Προπονητών Ξιφασκίας Γ' Κατηγορίας, η
οποία θα λειτουργήσει στην Αθήνα στο διάστημα από 27/12/2013 έως 25/06/2014.

Η σχολή διοικείται από πενταμελή επιτροπή, που συγκροτείται από τους:
Τσιούλου Βασιλική του Γεωργίου, υπάλληλος της Γ.Γ.Α., ως Πρόεδρος
Παπαδάκη Χαρούλα του Βασιλείου, υπάλληλος της Γ.Γ.Α., ως μέλος
Κατσίφα Κων/νο του Ηλία, υπάλληλος της Γ.Γ.Α., ως μέλος
Σμαϊλη Μεταξία του Νικολάου εκπρόσωπος της Ε.Ο.Ξ., ως μέλος
Τσολάκη Χαρίλαο του Κωνσταντίνου εκπρόσωπος του Σ.Ε.Π. Ξιφασκίας, ως μέλος.
Γραμματείς της Επιτροπής ορίζονται οι: Σουγκλάκου Αδαμαντία του Χρήστου, υπάλληλος της Γ.Γ.Α. και Βόζενμπεργκ Αθηνά του Κυριάκου, υπάλληλος της Γ.Γ.Α.

Για τη φοίτηση στη Σχολή Προπονητών οι υποψήφιοι πρέπει:
Να έχουν αρτιμέλεια σε βαθμό που δεν δημιουργεί πρόβλημα στη διδασκαλία της Ξιφασκίας.
Να έχουν ηλικία 23 - 45 ετών.
Να είναι κάτοχοι βεβαιώσεων αναπτυξιακών προπονητικών σεμιναρίων τα οποία έγιναν από την Ε.Ο.Ξ. σε συνεργασία με τα ΤΕΦΑΑ ή
Κάτοχοι τίτλων σεμιναριακών προπονητικών διαλέξεων οργανωμένων από Ομοσπονδίες μέλη της Παγκόσμιας Ομοσπονδίας Ξιφασκίας ή
Διακεκριμένοι αθλητές ξιφασκίας κατέχοντες τους τίτλους του Πανελληνιονίκη ατομικού ή ομαδικού αγωνίσματος (1η έως θέση), ή
Φοιτητές ΤΕΦΑΑ με ειδικότητα Ξιφασκίας ή
Αθλητές ξιφασκίας, φοιτητές ΤΕΦΑΑ ή
Πτυχιούχοι ΤΕΦΑΑ ή ΕΑΣΑ χωρίς ειδικότητα, οι οποίοι έχουν δελτίο αθλητή της ΕΟΞ πριν από την προκήρυξη της Σχολής.
Οι ως άνω προϋποθέσεις βεβαιώνονται κατά περίπτωση από την Ε.Ο.Ξ. ή τα ΤΕΦΑΑ.

Οι υποψήφιοι πρέπει να υποβάλλουν τα παρακάτω δικαιολογητικά :
1.  Αίτηση ενδιαφερομένου.
2.   Ιατρική βεβαίωση υγείας και αρτιμέλειας.
3.   Απολυτήριο εξατάξιου Γυμνασίου ή Λυκείου ή άλλης ισότιμης σχολής.
4.   Υπεύθυνη δήλωση (άρθρο 8 Ν. 1599/86) «περί μη άσκησης ποινικής δίωξης και περί μη παραπομπής σε ποινική δίκη» .
5.   Φωτοτυπία αστυνομικής ταυτότητας (δύο όψεις).

Η αίτηση με χα επισυναπτόμενα δικαιολογητικά, τα οποία πρέπει να είναι επικυρωμένα, κατατίθενται τουλάχιστον δέκα (10) ημέρες πριν την ημερομηνία έναρξης λειτουργίας της σχολής, στη Γενική Γραμματεία Αθλητισμού - Ανδρέα Παπανδρέου 37 Τ.Κ. 15180 ΜΑΡΟΥΣΙ.

Το πλήρες κείμενο μπορείτε να το κατεβάσετε από εδώ

Τετάρτη, 20 Νοεμβρίου 2013

Ξιφασκία - «Κύπελλο ΕΛΛΑΔΟΣ» 2013 (13 ετών και άνω)


Το Σάββατο 23 Νοεμβρίου 2013 πραγματοποιείτε στο Ο.Α.Κ.Α. το «Κύπελλο ΕΛΛΑΔΟΣ» (13 ετών και άνω) στο όπλο της Σπάθης και στο ξίφος Ασκήσεώς.

Το αγωνιστικό πρόγραμμα για την Σπάθη έχει έως εξής:
11:30 Σπάθη Ανδρών.
15:30 Σπάθη Γυναικών.

Το αγωνιστικό πρόγραμμα για το Ξίφος Ασκήσεως έχει έως εξής:
09:30 Ξιφ. Ασκήσεως Ανδρών.
13:30 Ξιφ. Ασκήσεως Γυναικών.

Όλοι οι αθλητές καλούνται να είναι μία (1) ώρα ποιο νωρίς στο Ο.Α.Κ.Α.

Από τον Α.Ο. «ΑΠΟΛΛΩΝ» Βριλησσίων στο όπλο της Σπάθης θα συμμετέχουν  εννέα (9) αθλητές, ο Κοντοχρήστος Ιάσων, Χατζόπουλος Νώντας, Γαβριελάτος Γιάννης, Μαύρος Γιάννης, Πολιάκοβ Αλέξανδρος, Καλουτάς Κωνσταντίνος, Ορφανός Κωνσταντίνος, Κρούσκος Γιάννης και ο Μάστορας Θάνος.

Σάββατο, 16 Νοεμβρίου 2013

Τα αποτελέσματα - Περιφερειακοί Αγώνες Παμπαίδων – Παγκορασίδων


Σήμερα Σάββατο 16 Νοεμβρίου 2013 πραγματοποιήθηκαν στο Ο.Α.Κ.Α. οι περιφερειακοί αγώνες Ξιφασκίας στο όπλο της Σπάθης.

Ο Α.Ο. «ΑΠΟΛΛΩΝ Βριλησσίων κατάκτησε:  


Στου παμπαίδες στην α' κατ. 8-10 ετών
1 Ασημένιο - Μαρτίνος Δημήτρης,
2 Χάλκινα - Πρεδάρης Βασίλης, Ταζετάκης Ανδρέας.


Στου παμπαίδες στην β' κατ.11-13 ετών
1 Ασημένιο - Κουτσαβλής Βαγγέλης.


Στις παρκορασίδες στην α' κατ. 8-10 ετών.
1 Χρυσό - Τριανταφύλλη Ελίνα,
1 Χάλκινο - Καλουτά Μαρισάνθη


Στις παρκορασίδες στην β' κατ. 11-13 ετών
1 Χρυσό - Καλουτά Κλέλια


ΜΠΡΑΒΟ σε όλα τα παιδία που συμμετείχαν στους αγώνες !!!!!!!!!

Τετάρτη, 13 Νοεμβρίου 2013

Ξιφασκία - Περιφερειακοί Αγώνες Παμπαίδων – Παγκορασίδων 2013


Το Σάββατο 16 Νοεμβρίου 2013 πραγματοποιούνται στο Ο.Α.Κ.Α. οι περιφερειακοί αγώνες Ξιφασκίας στο όπλο της Σπάθης και του ξίφους Μονομαχίας.

Το αγωνιστικό πρόγραμμα για την Σπάθη έχει έως εξής:
09:30 Σπάθη Παμπαίδων α' κατ. 8-10 ετών.
09:30 Σπάθη Παμπαίδων β' κατ.11-13 ετών.
13:30 Σπάθη Παγκορασίδων α' κατ. 8-10 ετών.
13:30 Σπάθη Παγκορασίδων β' κατ. 11-13 ετών.

Το αγωνιστικό πρόγραμμα για το Ξίφος Μονομαχίας έχει έως εξής:
12:30 Ξιφ. Μονομαχίας Παμπαίδων 10-13 ετών.
15:00 Ξιφ. Μονομαχίας Παγκορασίδων 10-13 ετών.

Όλοι οι αθλητές καλούνται να είναι μία (1) ώρα ποιο νωρίς στο Ο.Α.Κ.Α.

Από τον Α.Ο. «ΑΠΟΛΛΩΝ» Βριλησσίων στο όπλο της Σπάθης θα συμμετέχουν:

Δεκαέξι (16) αθλητές, Ο Γκιουλές Γιώργος, Χατζόπουλος Νικόλας, Χατζόπουλος Μαρκέλλος, Μαύρος Στυλιανός, Καλουτάς Φίλιππος, Καρακώστας Άρης, Μαρτίνος Δημήτρης, Κουτσαβλής Βαγγέλης, Κρούσκος Σπύρος, Πρεδάρης Χαράλαμπος, Πρεδάρης Βασίλης, Ταζετάκης Σταύρος, Ταζετάκης Ανδρέας, Ηλιόπουλος Σταύρος, Δουμένης Αθανάσιος και ο Λαμπρόπουλος Λάμπρος.

και οκτώ (8) αθλήτριες, Η Καλουτά Κλέλια, Manguso Noemie, Ιωαννίδου Χριστίνα, Καλουτά Μαρισάνθη, Τετράδη Σοφία, Τριανταφύλλη Ελίνα, Δίντσιου Ιωάννα και η Χρηστέα Άρτεμις.


Για μερικούς αθλητές / αθλήτριες θα είναι η πρώτη τους φορά που θα κατέβουν σε αγώνες, τους ευχόμαστε καλή επιτυχία καλή δύναμη και προπάντων να το χαρούνε όσο μπορούνε γιατί ο αθλητισμός είναι χαρά, διασκέδαση και πάνω από όλα ευχαρίστηση !!!!!

Κυριακή, 10 Νοεμβρίου 2013

Ξιφασκία - Cadet Circuit στη Σόφια της Βουλγαρίας (αποτελέσματα)


Από μεριάς αθλητριών η Κουτσαμάνη Αθανασία της Αθηναϊκής Λέσχης κατέκτησε την 2η θέση και το  ασημένιο μετάλλιο και την 3η θέση και το χάλκινο μετάλλιο η Χούρη Μαρία της Α.Ε.Κ.
Την 1η θέση κατέκτησε και το χρυσό μετάλλιο η KOSE, Fatma Zehra (TUR) και την 4η θέση και το χάλκινο μετάλλιο η Bugaevski, Natalia (MDA).

Τελική κατάταξη των Ελληνίδων αθλητριών:

Την 7η θέση η Γκουντούρα Δώρα από την Α.Ε.Κ. 
Την 10η θέση η Γκιώνη Ασημίνα από την Α.Ε.Κ. 
Την 14η θέση η Ψωφάκη Θένια από την Α.Ε.Κ. 
Την 16η θέση η Βλάχου Νικολίνα από την Α.Ε.Κ. 
Την 18η θέση η Κριζέτιγκ Μαρία Λάουρα από την Α.Ε.Κ. 
Την 30η θέση η Γκιώνη Γεωργία από την Α.Ε.Κ.
Την 33η θέση η Φραγκοζίδη Μαρία από την Α.Ε.Κ.
Την 42η θέση η Αγγελή Μαίρη από την Α.Ε.Κ.

Ξιφασκία - Cadet Circuit στη Σόφια της Βουλγαρίας (αποτελέσματα)


Την πρώτη θέση και το χρυσό μετάλλιο πήρε ο Γιακουμάτος Μάριος (τον οποίο στηρίζει η CYTA) των Εκπ. Κωστέα – Γείτονα στους διεθνής αγώνες σε ατομικό επίπεδο που πραγματοποιήθηκαν στην Σόφια της Βουλγαρίας σήμερα Σάββατο 9 Νοεμβρίου 2013.
Την τετράδα συμπλήρωσαν 2η θέση και το ασημένιο μετάλλιο ο Georgiev, Georgi (BUL) την 3η και 4η θέση και το χάλκινο μετάλλιο KOC, Alp Ege (TUR), και Cucu D, Tudor (ROU) αντίστοιχα.

Τελική κατάταξη των Ελλήνων αθλητών:

Την 5η θέση ο Καλομοίρης Βαγγέλης από την Α.Ε.Κ. 
Την 12η θέση ο Πάγκαλος Γιώργος των Εκπ. Κωστέα – Γείτονα.
Την 13η θέση ο Δούκας Αλέξανδρος από τον Πανελλήνιο Γ.Σ.
Την 14η θέση ο Κακαριάρης Βασίλης (τον οποίο στηρίζει η CYTA) από τον Πανελλήνιο Γ.Σ.
Την 15η θέση ο Ιωάννης Μαύρος από τον Α.Ο. «ΑΠΟΛΛΩΝ» Βριλησσίων.
Την 18η θέση ο Ιάσωνας Κοντοχρήστος από τον Α.Ο. «ΑΠΟΛΛΩΝ» Βριλησσίων.
Την 27η θέση ο Φραγκοζίδης Νίκος από την Α.Ε.Κ.
Την 38η θέση ο Χατζόπουλος Επαμεινώνδας από τον Α.Ο. «ΑΠΟΛΛΩΝ» Βριλησσίων.
Την 40η θέση ο Αλτιπαρμάκης Σταύρος από την «ΑΡΚΤΕΙΑ»
Την 42η θέση ο Οσούντε Οουεν από την Α.Ε.Κ.
Την 53η θέση ο Μπέσιος Νέστορας από την Α.Ε.Κ.
Την 58η θέση ο Κυρτσιάς Κων/νος των Εκπ. Κωστέα – Γείτονα.
Την 73η θέση ο Κουτσαβλής Βαγγέλης από τον Α.Ο. «ΑΠΟΛΛΩΝ» Βριλησσίων.
Την 74η θέση ο Αλιφραγκής Σταύρος από την Α.Ε.Κ.
Την 81η θέση ο Σταθάτος Ευάγγελος των Εκπ. Κωστέα – Γείτονα.
Την 84η θέση ο Χατζόπουλος Νίκος από τον Α.Ο. «ΑΠΟΛΛΩΝ» Βριλησσίων.