Ο ΟΡΚΟΣ ΤΩΝ ΑΘΛΗΤΩΝ

"Στο όνομα όλων των αγωνιζομένων, υπόσχομαι ότι θα λάβουμε μέρος σε αυτούς τους Ολυμπιακούς Αγώνες, σεβόμενοι και ακολουθώντας τους κανόνες οι οποίοι τους διέπουν, μέσα στο αληθινό πνεύμα της ευγενούς άμιλλας, για τη δόξα του αθλητισμού και την τιμή των ομάδων μας".

Τετάρτη, 27 Ιανουαρίου 2010

Ξιφασκία – Κύπελλο Ακρόπολη


Πολύ δυνατό το «Ακρόπολις 2010»: Αντάξιο της φήμης και της 24χρονης προϊστορίας του θα είναι και φέτος το «Ακρόπολις 2010», που διεξάγεται 30-31/1 στο ΟΑΚΑ, στο πλαίσιο του θεσμού του Παγκοσμίου Κυπέλλου σπάθης Ανδρών.
Είναι χαρακτηριστικό ότι στην 1η (από τις τρεις συνολικά) διεθνείς διοργανώσεις ξιφασκίας που φιλοξενούμε φέτος στην πατρίδα μας, έρχονται οι 10 από τους 16 σπαθίστες της α΄ 16άδας της παγκόσμιας κατάταξης, οι περισσότεροι “φορτωμένοι” με ολυμπιακούς και παγκόσμιους τίτλους. Συνολικά, μέχρι τώρα, έχουν δηλώσει συμμετοχή 18 χώρες εκτός από μας, που θα εκπροσωπηθούμε με 7-8 αθλητές.
Το Πρόγραμμα των αγώνων έχει ως εξής:
Σάββατο 30/01/2010
12:00
Προκριματικοί και ευθύς αποκλεισμός μέχρι Πίνακα των 64 αθλητών
Κυριακή 31/01/2010
09:30 Αγώνες βάση του πίνακα των 64 αθλητών
16:30 Τελικοί

Ξιφασκία – Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Εφήβων – Νεανίδων


Στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Εφήβων – Νεανίδων στο όπλο της Σπάθης που διεξήχθη το Σάββατο και την Κυριακή 23 – 24 Ιανουαρίου 2010 ο Α.Ο. ΑΠΟΛΛΩΝ Βριλησσίων συμμετείχε στο Ομαδικό με τους παρακάτω αθλητές – αθλήτριες του.
ΣΠΑΘΗ ΕΦΗΒΩΝ
Ιωσήφ Γιαννουλάκης, Ιάσων Κοντοχρήστος, Αθανάσιος Καλορίτης και με τον Κωνσταντίνο Καλουτά
ΣΠΑΘΗ ΝΕΑΝΙΔΩΝ
Δήμητρα Παμπούκογλου, Μαριτίνα Δρακοπούλου και με την Κατερίνα Παμπούκογλου.
Σχετικό VIDEO από τους αγώνες εδώ

Πέμπτη, 7 Ιανουαρίου 2010

Ξιφασκία – Κύπελλο Νέων Ανδρών και Γυναικών

Το Σάββατο και Κυριακή 09 & 10 Ιανουαρίου 2010 πραγματοποιείται στο Ο.Α.Κ.Α. το Κύπελλο Νέων Ανδρών και Γυναικών (Έως 20 ετών )

Το πρόγραμμα έχει ως εξής:

Σάββατο 09 Ιανουαρίου 2010
09:30 Ξίφος Μονομαχίας Νέων Ανδρών
13:30 Ξίφος Μονομαχίας Νέων Γυναικών

Κυριακή 10 Ιανουαρίου 2010
09:30
Ξίφος Ασκήσεως Νέων Ανδρών
11:30 Σπάθη Νέων Ανδρών
13:30 Ξίφος Ασκήσεως Νέων Γυναικών
15:30 Σπάθη Νέων Γυναικών